Skip to content

Proč nemít sídlo firmy v bytě


Podle zákona musí mí každá právnická osoba zaregistrováno sídlo, podobně jako fyzická trvalé bydliště. A stejně jako u trvalého bydliště, i zde můžeme uvést v podstatě jakoukoliv existující adresu, včetně našeho domova. To připadá výhodné především začínajícím malým podnikatelům a těm, kteří chtějí podnikat v podstatě pouze přes internet. A není divu, nemusí si kupovat či pronajímat další nemovitost, ani mít starosti s údržbou oněch prostor. Zdá se tedy, že to má všechny výhody. Zkušenost však ukazuje, že mít sídlo firmy v bytě není až tak dobrý nápad.

klasické sídlo firmy

V první řadě si totiž musíme uvědomit, že na rozdíl od registru obyvatelstva je živnostenský i obchodní rejstřík volně přístupný. To znamená, že kdokoliv může sídlo naší firmy najít. A to je jednoduchý způsob, jak může každý, kdo o to stojí, zjistit naši adresu, včetně případných podvodníků a zlodějů.

i zde může sídlit firma

Dále je zde fakt, že není příliš vhodné pořádat obchodní schůzky v obýváku. Jistě, domácí atmosféra není v některých případech na škodu, avšak v obchodním styku je nutné působit profesionálně. To totiž může značně ovlivnit úspěch celého jednání. Jistě, můžeme se domluvit na schůzce například v restauraci, avšak to není vždy vhodné, zvláště když budeme hovořit o citlivějších věcech či věcech podléhajících firemnímu tajemství.

V neposlední řadě je tu také skutečnost, že pokud bude naše podnikání úspěšné, pak nám dříve či později prostory, které doma máme, přestanou stačit. Stejně si tedy budeme muset najít nějaké větší, které nám budou více vyhovovat.

Proto bychom měli už od začátku přemýšlet o tom, kde naši firmu usídlíme. Variant je zde poměrně dost, avšak jak se ukazuje, zdaleka ne všechny jsou vhodné pro každého a ne všechny jsou stejně výhodné. Je tedy potřeba vybrat tu, která bude sedět právě nám a která nám pomůže v našem podnikání. Protože věřte, že i sídlo firmy má vliv na to, jakého úspěchu nakonec dosáhneme.