Skip to content

A nezapomeňte na velký kanystr na vodu


Chystáte se k velké expedici s přáteli a pronajímáte si za tímto účelem přepravní dodávky? Anebo máte vlastní a organizujete tyto akce již pravidelně? Někteří lidé, ačkoli jsou obklopeni technikou a blahobytem městského života, si raději v době dovolené dopřejí aktivní pobyt v přírodě, kde mohou něco zažít a využít své dobré tělesné a psychické kondice. Je pro ně více atraktivní splouvat řeku na raftu či na kánoi, slézat horské vrcholky a pozorovat odtud východy a západy Slunce, anebo vyrážet na kole horským terénem a koupat se v Mumlavských vodopádech nebo se osvěžit vodou z Jizery a z úchvatného Pančavského vodopádu.

Pančavský vodopád v Krkonoších

Jízda v mikrobusu či ve vícemístné dodávce má něco do sebe. Jste všichni pospolu a lépe se vám organizuje a koneckonců i prožívá nevšední den. Pobyty v terénu mimo civilizaci, daleko od nákupních možností, však vyžadují pečlivé plánování, zejména co se týče zásobování vodou a potravinami. Může se vám snadno přihodit, že zapomenete na dostatek surovin a zbytečně si tím zkomplikujete pobyt. Přerušovat vysokohorskou turistiku z důvodu hladovění a snižovat kvůli tomu svůj pobytový komfort rozhodně nemáte zapotřebí.

pitná voda

Součástí expedic do hor, do nehostinných oblastí a do míst vzdálenějších od civilizace, jsou i nádoby na pitnou vodu. Kanystr na vodu 30 l je pro takovéto akce samozřejmostí a voda je tu základní surovinou pro pití i hygienické účely. V některých oblastech se voda dokonce vyvažuje zlatem a kupříkladu na Kanárských ostrovech je tamní tuzemské krabicové víno levnější, než stejný objem docela obyčejné pitné vody v PET lahvích.

Až tedy budete balit věci a chystat se k odjezdu, nezapomeňte nejen kanystr přibalit do auta, ale zároveň se postarat o jeho důkladné pročištění, aby nebyl pokryt z vnitřní strany plísní. Udržování kanystrů v čistotě je zásada, která předchází zažívacím potížím, a ty nejsou na žádné výpravě do hor žádoucí.