Skip to content

Jak zařídit útulný domov


Domov si každý z nás představuje jako oázu klidu a pokoje, místo, kde si člověk může odpočinout od každodenních starostí. Aby tomu tak však bylo, je nutné splnit hned několik požadavků, přičemž mnohé z nich nejsou zrovna jednoduché. Pro vytvoření ideálního domova jsou však nezbytné.

 

Tím hlavním a základním je komunikace mezi jednotlivými členy domácnosti. Ta by měla probíhat zdravým způsobem. Jistě, konfliktům se nevyhneme, zvláště když se jednotliví lidé liší nejen svými zájmy, ale také povahou. Těchto rozdílů bychom si však měli být vědomi a snažit se je překonat. Jen mějme na paměti, že kompromis občas není nejlepším řešením. Mnohdy totiž znamená, že nebude spokojena ani jedna ze stran.

 

koutek s rostlinami

 

Každý člen domácnosti musí mít také svůj kout, kde nebude rušen a který si bude moci zařídit tak, jak chce. I když jsme sociální druh, soukromí je stále jednou z potřeb člověka, a je nutné jej respektovat. To je důležité hlavně u dětí, které se tím navíc učí ohleduplnosti vůči ostatním. I když sdílí pokoj se sourozencem, je důležité, aby každý z nich měl svůj vlastní kout. Předejde se tak mnoha konfliktům.

 

Také je nutné, aby se každý člen rodiny cítil viděn a milován. Nezáleží na tom, jakou formou lásku ukazujete, důležité je, aby to ten druhý pochopil. To bývá občas problém, a je to jeden, který může vyřešit zdravá komunikace. I proto byla tato zmíněna hned na prvním místě.

 

prádlo pověšené uvnitř nepůsobí nejlépe

 

V neposlední řadě zde hraje roli i fakt, jak naše obydlí vypadá. Pokud je vyvedené v temných barvách a přecpané nejrůznějšími věcmi, nejspíš se v něm nebudeme podvědomě cítit dobře. I kdyby se nám takový styl líbil, nebude na naši psychiku působit vůbec dobře.

 

Zde je nutné pamatovat hlavně na dostatek světla a na to, aby prostor nebyl příliš prázdný, ale ani přeplácaný. Celkově by náš domov měl působit vlídně a přívětivě. Pamatujme, má to být naše oáza klidu, ne místo, kde se vytahujeme před přáteli či známými.