Skip to content

Stavíme na chalupě dřevěný plot


Rozhodli jste se bydlet na chalupě a rekonstruovat ji pro celoroční pobyt? Toto bývá velmi moudré rozhodnutí, neboť se v tamních oblastech nabízí širší možnosti kontaktu s přírodou, a to vše ještě podpoří možnost ušetřit za energie, například s podlahovým topením zapojeným do krbu s výměníkem. Dřevo je také materiál, z něhož lze zhotovit okrasný plůtek podél celé parcely nebo její části, a tomu bychom mohli věnovat pozornost v následujících odstavcích.

dřevěný plot

Nejobtížnější fází výstavby dřevěného plotu jsou výkopové práce a betonáž základového věnce. Ten je nutný pro upevnění ocelových sloupků, nejčastěji trubek nebo profilů, případně kotevních patek pro uchycení sloupků z dřevěných trámků. Jakmile máte beton vylitý, můžete přikročit k tvůrčí činnost, a sice montáži vodorovných latí, na něž budete přichytávat svislé plotovky. Plotovky mohou mít rozmanité tvary, ale i docela obyčejný plochý obdélník vás uspokojí.

veverka na plotě

Pro kotvení plotovek využijte nerezové vruty, nerezová ocel je v tomto případě ideální řešení, protože při případné výměně ztrouchnivělých latí se vám bude materiál snadno demontovat. Kdybyste použili vruty z konstrukční oceli, koroze by je mohla do dřeva doslova zažrat, a nebylo by možné je znovu vyšroubovat. Tím by se výměna latí zkomplikovala, zrezivělý vrut by se mohl odlomit a nový vrut byste pak museli umístit o kus dál a nevypadalo by to pěkně.

Nerezové vruty Quadrofixing lze využít pro jakékoli montované konstrukce z tvrdého i měkkého dřeva, je to výrobek velmi spolehlivý, dostatečně pevný a odolný vůči všem povětrnostním vlivům, a počítá se s ním nejen v exteriéru. Životnost nerezové oceli se odhaduje na desítky až stovky let, a tak je docela pravděpodobné, že vás tyto výrobky přežijí a budou se z nich těšit i vaše děti a vnoučata nebo i pravnoučata, pokud se nerozhodnete oplocení zrušit a vysázet tu namísto dřeva živý plot.